Bölümümüz, QS -Alana Göre Dünya Üniversiteleri- 2017 Sıralamalarında ilk 301-350 aralığında yer almıştır.

Lisans programı adayları için mezunlarımız hakkında bilgi

Üniversite Adayları İçin Bölümümüz Hakkında

Otomotiv mühendisliği, otomotiv sektörü ve yan sanayinin ihtiyaçları ve problemleri ile ilgilenen ve makina mühendisliği temeline dayanan bir mühendislik dalıdır. Bu mühendislik dalı çeşitli kara araçlarının ve parçalarının tasarımı, üretimi ve sistem entegrasyonu uygulamalarını içerir.

Hacettepe Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Otomotiv Mühendisliği Programı olarak ana hedefimiz, mühendislik bilgilerini ve kazanmış oldukları yaşam boyu öğrenme becerilerini kullanarak kariyerlerinde karşılaştıkları problemlere sürdürülebilir çözümler üretebilen yaratıcı ve girişimci mezunlar yetiştirmektir.

4 senelik lisans programımız makina mühendisliği temellerini veren derslerin yanı sıra elektrik-elektronik, kalite kontrol, mekatronik ve otomotiv mühendisliğine özel teknik dersleri içermektedir. Toplam program kredisinin %25'ini seçmeli dersler oluşturmaktadır. Otomotiv mühendisliği öğrencileri araç dinamiği ve kontrolü, otomotiv parça tasarımı, gövde ve şasi tasarımı, içten yanmalı motorlar, yakıt hücreleri ve hibrid araçlar, otomotiv üretim sistemleri, araç alıcıları ve ölçüm sistemleri, sürücü destek sistemleri, çarpışma ve güvenlik konularında dersler almaktadırlar.

Programdan mezun olanlara Makina Mühendisiliği Bölümü Otomotiv Mühendisliği Programı lisans diploması verilmektedir.

Eğitim Dili
Programımızın eğitim dili İngilizce'dir. Bu nedenle, öğrencilerimizin bölümde eğitim ve öğretime başlayabilmeleri için İngilizce muafiyet sınavını geçmeleri gerekmektedir. İstenilen düzeyde dil becerisine sahip olmayan öğrencilerimiz üniversite tarafından verilen İngilizce hazırlık sınıfını tamamladıktan sonra bölüme başlayabileceklerdir.


Mezunlarımızın Çalışma Alanları
Mezunlarımız makina mühendislerinin çalışabileceği tüm sektörlerde çalışabilirler. Bunun yanısıra, yoğunlaşmış oldukları otomotiv alanı göz önünde bulundurularak; ülkemizde var olan ve sayıları gün geçtikçe artan otomotiv fabrikalarında; ürün tasarımı, otomasyon ve kontrol, üretim lojistiği, araştırma/geliştirme, sistem entegrasyonu ve satış ve pazarlama alanlarında iş bulabilirler. Otomotiv mühendisi olarak çalışılabilecek firmalar binek ve ticari araç, çekici, otobüs, motorsiklet üreten firmalar olabileceği gibi motor, dişli kutusu, fren, şasi parçaları gibi yan sanayi ürünleri üreten firmalar da olabilir. Mezunlarımızın önündeki bir diğer alternatif ise yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek istedikleri bir alanda özelleşmeyi seçmektir. 

Mezunlarımızın Kariyerlerinden Örnekler

Otomotiv Sektörü: Volkswagen, Mercedes, Ford, Bosh, Delphi, Isuzu, RollMech, Türk Traktör, DAF, AVL, TEMSA, MAN

Savunma Sanayi: Roketsan, Aselsan, TEI, TAI

Enerji Sektörü: Türkiye Atom Enerjisi Kurumu

Yüksek Lisans: ODTÜ, İ.D. Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, RWTH Aachen (Almanya), TU Eindhoven (Hollanda),TU Braunschweig (Almanya)

Doktora: Texas A&M Üniversitesi (A.B.D)

Diğer: Şişecam

Eğitim ve Öğretim Kadrosu
Öğretim üyesi kadrosu genç, dinamik ve doktoralarını yurt dışında ve içinde saygın üniversitelerde yapmış akademisyenlerden oluşmaktadır. Halen 14 öğretim üyesi bulunmakta ve mevcut toplam (1., 2., 3. ve 4. sınıflar) öğrenci sayımız (200) göz önüne alındığında öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı (15) yapıcı ve etkin eğitim ve öğretim fırsatları sağlamaktadır.

 

2009 Yaz Döneminde Mercedes Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikasında Yaz Stajı Yapan Öğrencilerimiz

 

 
 
     
 
 
     
 
 
     
   
     
   


Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
06800 Beytepe Ankara

Sayfa Sorumlusu: Kemal Bozkurt

Yasal Sorumluluk Sınırı
Bu web sitesindeki bilgiler dikkatli bir biçimde hazırlanmış olmasına karşın, Hacettepe Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü doğruluğunu garanti etmez ve edemez. Bu bilgileri kullanmak kişilerin kendi sorumluluğundadır ve doğacak zararlardan Hacettepe Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü sorumlu tutulamaz.